Медіа-центр Media.Center@danone.com
Ми у медіа

СПЕЦПРОЕКТ ЖУРНАЛУ ITPARTNER «ЖІНОЧИЙ ПОГЛЯД НА ІТ»

01 жовтня 2012
СПЕЦПРОЕКТ ЖУРНАЛУ ITPARTNER «ЖІНОЧИЙ ПОГЛЯД НА ІТ» СВІТЛАНА ІЛЛЯШЕНКО – КЕРІВНИК ВІДДІЛУ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ТА ТЕХНОЛОГІЙ «ДАНОН УКРАЇНА»РУЙНУЄМО СТЕРЕОТИПИ З ПОСМІШКОЮ НА ВУСТАХ

 
Світлана сповідує лояльний підхід до управління персоналом, прозорий і легкий стиль менеджменту, що містить мінімум формальностей. У своїй професійній практиці Світлана пройшла шлях від програміста в державній організації до керівника підрозділу ІТ / ІС у великій міжнародній компанії. На її рахунку безліч впроваджень як програмних продуктів, так і апаратних комплексів, включаючи повну інтеграцію ІТ-інфраструктури та інформаційних систем при злитті двох великих FMCG-компаній.
Світлана, як і коли Вами була обрана ІТ-спеціалізація?
У моєму випадку так склалося історично, оскільки в сім'ї фізика і радіоелектроніка дуже важко було б вирости балериною. Відповідно, я пішла по стопах батьків, до того ж, мені завжди більше подобалися технічні спеціальності. Вже у 8 років у мене був комп'ютер, на якому я писала програми на «Бейсіку». Тому немає нічого дивного в тому, що я вступила в технічний ВНЗ на спеціальність «прикладна математика». Під інформаційними технологіями в радянському просторі чаще малося на увазі «залізо», а я зайшла в цю сферу з боку інформаційних систем і автоматизації бізнес-процесів. Я цілком усвідомлено вибрала цей напрям діяльності і рада цьому й досі. Деякий час я працювала програмістом, потім аналітиком і в процесі своєї роботи розуміла, що мені подобається більше, а що менше. Виходячи з цих спостережень, я вибирала більш вузьку спеціалізацію і концентрувалася на ній. На даний момент я є керівником ІТ / ІС-функції, яка об'єднує як hardware-частину, так і software, включаючи розробку програмного забезпечення.

Чи відчували Ви коли-небудь складності у професійній діяльності, пов'язані з тим, що ви жінка?
Насправді, позиція жінки в технічній галузі дуже цікава, в цьому є деякі труднощі, але є й переваги. Так, дійсно, в середовищі технічних фахівців працюють, як правило, чоловіки. І далеко не завжди ці чоловіки допускають у своє коло спілкування жінок. Деякі з них вважають, що жінки не можуть говорити з ними «однією» мовою. Але з іншого боку, чоловікам дуже цікаво, коли вони зустрічають жінку, здатну підтримати таку розмову і трохи розбавити чоловічу компанію. Просто сфера ІТ - це традиційно чоловіча спеціальність, яка вимагає специфічних знань, і, як правило, така діяльність більш властива чоловікам.

У моїй професійній діяльності були деякі складнощі в спілкуванні з колегами чоловіками. Іноді доводилося долати бар'єр їх упередженого ставлення до жінок в ІТ. Приміром, подібна ситуація була на переговорах з компанією, з якою ми працювали. Коли в переговорну заходять незнайомі люди з ІТ-сфери, а перед ними виникає дівчина в ролі технічного фахівця, то у чоловіків іноді складається упередження про те, що з нею нема про що розмовляти. Моя порада всім жінкам, які хочуть себе проявити в будь-який «чоловічій» галузі - просто не надавайте цьому великого значення і реагуйте з гумором. При цьому, звичайно ж, потрібно підкреслити свою компетентність, коли цього вимагає ситуація. Такі моменти зазвичай виникають тільки на етапі становлення відносин. Коли ви працюєте вже в своїй команді, з партнерами або клієнтами, то вже неважливо чоловік ви чи жінка, важливі ваші психологічні та професійні якості.
Як Ви вважаєте, жінки у сфері ІТ мають які-небудь переваги або недоліки перед чоловіками? Якщо так, то які?
У моїй практиці не раз виникали такі ситуації, які тільки жінці вдається швидко вирішити з притаманною їй легкістю. На важливих переговорах, коли справа доходить до моменту прийняття рішення, кожна сторона хоче відстояти свої інтереси. У таких випадках чарівна посмішка і чарівливість може вплинути на вибір саме на вашу користь. Комусь може здатися, що це гра проти правил, але при рівних умовах потрібно користуватися усіма перевагами. Я вважаю, що якби в деяких ситуаціях був на моєму місці чоловік, то багато рішень були б прийняті не кращим для нас чином.

Є деякі психологічні якості властиві жінкам, які дозволяють їм отримати переваги безпосередньо в роботі. Наскільки показує мій досвід, жінки більш багатозадачні - вони можуть виконувати одночасно більше справ і при цьому все контролювати. Я неодноразово спостерігала подібне серед своїх підлеглих. Також одними з корисних якостей, притаманних жінкам у сфері ІТ, є ретельність і скрупульозність, увага до найдрібніших деталей. Жінкам властиво представляти себе на іншому місці, що дозволяє краще бачити ситуацію з боку партнерів і клієнтів.

Що потрібно жінці, щоб стати успішним керівником в області ІТ?
В обов'язковому порядку потрібно володіти великими знаннями, теоретичну частину за своїм профілем потрібно знати бездоганно. За плечима повинен бути багатий досвід, заснований на своїх і чужих успіхах та помилках. Необхідно чітко усвідомлювати свою роль у бізнесі компанії, а також розуміти всі бізнес-процеси всередині організації. Щоб оптимізувати роботу компанії потрібно бачити всі її функціональні складові та окреслити сферу відповідальності ІТ в цих процесах. Теоретичні знання - це фундамент, на який ми спираємося, але їх потрібно вміти піднести бізнесу. Для цього потрібно добре розуміти бізнес і його потреби. Одна людина ніколи не впорається з усіма завданнями, тому потрібно вміти ростити команду і керувати нею. Успіху можна досягти тільки коли у тебе є згуртований надійний колектив. Для цього слід довіряти людям, вміти їх вислуховувати і розуміти, допомагати у важкій ситуації і ростити їх компетенції. Відповідно, чим успішніше твої люди, тим успішніше будеш і ти. Будь-яке досягнення - колективне, і кожен повинен внести свій посильний внесок в успіх команди. Ну і, звичайно ж, як би банально це не прозвучало, потрібно вміти продавати себе і свої досягнення. Адже в більшості випадків, коли ми робимо свою роботу добре - нас не помічають з боку бізнесу. Але будь-яка помилка може призвести до зупинки одного з бізнес-процесів, і тоді про вас точно згадають.
Чи варто говорити, що це буде не найприємніша увага?! Будь-який керівник за своєю природою повинен бути лідером і вміти організовувати людей навколо себе. Це вкрай необхідна якість. У моїй кар'єрі були керівники чоловіки, і я можу зі свого досвіду стверджувати, що у них був зовсім інший стиль керівництва, ніж у мене. Жінкам більше притаманне створення єдиної команди не тільки в професійному плані, але і в товариському. Ми турбуємося про мікроклімат у колективі і дотримання особистих інтересів співробітників. Це не завжди спостерігалося в роботі моїх колишніх керівників, вони сповідували більш формальне бізнес-спілкування, суто по предмету роботи. Можливо, це пов'язано з тим, що жінки - берегині домашнього вогнища, тому вони намагаються створити на роботі аналог сім'ї і дають підлеглим більше простору для спілкування та спільного проводження часу.

Наскільки важливі управлінські якості для керівника структури ІТ в організації?
Після отримання деякого досвіду роботи я зрозуміла, що не хочу все життя бути програмістом. Тому на третьому курсі навчання я здобувала другу освіту за спеціальністю «Менеджмент організацій». Це дало мені зрозуміти можливість застосування моїх знань на рівні вищого менеджменту. Закінчивши практично в один час два ВНЗ з технічної та економічної спеціальності, мені було легше застосовувати свої знання, розуміти бізнес-процеси організацій і, в підсумку, керувати персоналом.

Працюючи на початку своєї кар'єри в податковій службі України, я розібралася в процесах, які проходять у фінансових установах. Далі моя кар’єра продовжилася в сфері автоматизації процесів комерційних компаній. Я завжди чітко розуміла, що саме мені потрібно знати, щоб стати на сходинку вище. У нашій сфері неможливо обійтися без постійної самоосвіти, після якої потрібно пробувати застосовувати отримані знання на практиці. Причому, найчастіше потрібні знання саме управлінського характеру. Автоматизація процесів підприємства це не та спеціальність, при якій можна закритися в кімнаті і тихо працювати. Вона припускає постійне спілкування з людьми, пошук інформації та перевірку її коректності, управління взаємовідносинами як з підрядниками, так і всередині своєї проектної команди. Розуміння важливості постійного професійного розвитку не тільки у своїй вузькій спеціалізації, а й в суміжних галузях і в менеджменті, вплинуло на моє ставлення до кар'єри підлеглих - я підштовхую своїх хлопців на відвідування профільних курсів, тренінгів, семінарів. Після чого ми обговорюємо нову інформацію і намагаємося її закріпити.

Який найцікавіший досвід Ви пережили на керівній посаді в ІТ?
Один з найбільш яскравих і масштабних епізодів у моїй кар'єрі трапився зі мною на теперішній посаді і проходив протягом останнього року в Україні. У нас відбулося об'єднання компаній «Данон» і «Юнімілк». Якщо перевести цю подію на мову ІТ, то це інтеграція двох зовсім різних інфраструктур, які були частинами міжнародних організацій. Проект був дуже амбітним, оскільки об'єднання інфраструктур і зміну процесів необхідно було здійснити в короткі терміни і з мінімальними простоями. Ми повинні були зберегти безперервність бізнесу. Це був дуже важкий і складний проект, були залучені всілякі ресурси. Але, з точки зору ІТ, все пройшло безболісно і напрочуд гладко. Ми чекали великих складнощів. Тоді проявила себе вся наша команда, адже проект був настільки детально і ретельно спланований, що і послужило причиною такого успіху. Це було дійсно цікаво, всі ми отримали величезний досвід, який дав зрозуміти, що ІТ далеко не остання функція в бізнесі, а навпаки - двигун його розвитку. Наш проект був всеосяжним: була перебудована повністю інфраструктура, переглянуті всі процеси і приведені у відповідність з міжнародними стандартами.

На друге місце за цікавістю поставила б свій досвід роботи в консалтингу. Для мене в той час це була абсолютно нова діяльність, і моя компанія ризикнула, довіривши мені стати бізнес-консультантом однієї з великих українських меблевих фабрик. Я провела для них аудит і інжиніринг бізнес-процесів з наступною пропозицією з автоматизації, якою займалися мої колеги. Цей проект був цікавий, складний і, в підсумку, дуже успішний для мене. Через півтора року після того як я пішла з компанії, виконавчий директор компанії-замовника знайшов мій номер телефону і запросив до проведення наступного етапу - впровадження системи управління якістю. Було дуже приємно, але, на жаль, я особисто не брала участь у тому проекті.

Наскільки керівну посаду в ІТ-галузі можна поєднувати з особистим життям, створенням сім'ї, вихованням дітей?
Це залежить від того, як ставитися до організації своєї роботи. Не варто все тягнути на собі. Можна організувати роботу таким чином, щоб завжди був хтось на підхваті і зміг взяти на себе відповідальність. Є компанії-партнери, які можуть взяти на себе нічну технічну підтримку або допомогти в досягненні успішних результатів. Саме вміння делегувати обов'язки та повноваження виділяє грамотного керівника. Організація роботи відділу повинна бути такою, щоб бізнес відчував себе комфортно і жоден процес не зупинявся у разі тимчасової відсутності будь-кого. Всі ми люди - у всіх трапляються лікарняні, і всі ми хочемо у відпустку, але бізнес не повинен страждати від цього. Ми займаємося оптимізацією бізнес-процесів компанії, тому вміємо оптимізувати і свою діяльність таким чином, щоб вистачало часу на себе. Адже життя не закінчується на роботі, у кожної людини є сім'я, друзі, інтереси, хобі, яким хочеться приділяти належний час. І нам це вдається. Особисто я люблю подорожувати, займатися вивченням іноземних мов і танцями, а в зимовий сезон кататися на лижах.
Бесіду вів Денис Кривов, ITPartner