Гаряча лінія 8:00-20:00/7 0 (800) 501 625

Молчні ферми. Програма розвитку постачальників молока ДАНОН: практичні рекомендації, що дають результат

Інна Ільєнко:  Олександре Леонідовичу, першим виданням нашого вісника для постачальників молока Данон в Україні ми започатковуємо серію інтерв’ю з господарствами, що долучилися до Програми Розвитку Постачальників.  Ви та ваше господарство – досвід показової співпраці. Ви повірили у перспективи та активно, всією командою включилися в проект.
Для початку, цікаво, як ви прийшли в сільське господарство?

Олександр Леонідович: Я народився і виріс в селі за 9 км від господарства, в яким сьогодні керую. Мій батько – спадковий хлібороб. Закінчив Дніпропетровський аграрний університет за спеціальністю  інженер-механік. В господарство ТОВ «Гайдамацьке» прийшов ще 1995 року на посаду головного інженера. На той час господарство ще носило назву КСП «Маяк». В 1996 році мене було обрано на посаду голови правління. В 2000 році на базі КСП «Маяк» заснував і з того часу очолюю господарство ТОВ «Гайдамацьке». 
 
ІІ: Розкажіть коротко про ваше господарство.
ОЛ: КСП «Маяк», на основі якого було засновано ТОВ «Гайдамацьке», було створено шляхом реорганізації тогочасного КСП «ім.. Суворова». Господарство має 3000 га землі в обробітку, поголів’я становить 320 голів корів дійного стада. Плануємо збільшити до 400 дійних корів.
 
ІІ: Які труднощі, виклики зустрічаєте на шляху розвитку господарства?
ОЛ: У нас досить непростий регіон з точки зору ведення тваринництва, молочного скотарства зокрема. Щоб вам описати загальну ситуацію, зазначу, що в районі у нас з 28 господарств, лише наше господарство та ще одне займаються тваринництвом. Тобто, ми могли також піти шляхом найменшого спротиву – полишити тваринницьку галузь, і можливо, з економічної точки зору це було б більш виправдано. Адже галузь дуже трудомістка, капіталоємна.  Можна знайти багато причин, чому не займатися тваринництвом, виробництвом молока зокрема.

Але, на мою думку, сільське господарство, не може бути без тваринництва. Як на мене, то навіть і кількість землі по господарствам має бути якимось чином відповідати виробництву ними тваринницької продукції. Для людей в селі це також важливо.

Та й взагалі – всі п’ють молоко, але всі сподіваються, що саме не він, а хтось інший його вироблятиме!
Щодо нашого господарства, то з 90-х років тваринництво утримувалося лише в одному приміщенні, від ферм залишилися одні стіни. Але все ж таки поступово, власними силами відбудувалися. І колеги з Данон, особливо 3 роки тому, коли ми стояли перед вибором, що розвивати – лише рослинництво, ліквідувавши тваринництво, чи все ж не полишати цієї справи – підтримали нас у цьому рішенні, не полишають і сьогодні.
 
ІІ: Як ви вбачаєте подальший розвиток Вашого господарства?
ОЛ: Звичайно, подальший розвиток можливий лише шляхом стабілізації та підвищення виробництва рослинницької та тваринницької продукції за рахунок нових технологій, точно не екстенсивним шляхом. Важливо – утримати фінансовий прибуток господарства, незважаючи на всі складнощі, які є в сільському господарстві – приватизація, незахищеність сільгоспвиробника, численні перевірки, нерівні умови між різними групами виробників, наприклад, для середніх господарств чинні податки іноді майже непосильні, складно конкурувати з тими, що спеціалізуються на 2-3 культурах в рослинництві. Наведу лише той факт, що в «Гайдамацьке» обробляє лише 50% орних земель нашої сільради, а наповнення місцевого бюджету за рахунок нашого господарства становить 90%. Решту сплачують дрібні виробники, використовуючи решту, 50% земель.

Звичайно, якщо говорити про розвиток тваринництва вцілому, то окрім інших, не можна не сказати все ж таки про важливість і цінової політики на ринку молока. Хотілося б, звичайно, щоб ціна була більш привабливою. Так, цього року вона на 20% нижче, ніж минулого року. Безперечно, нижча і ніж 2010 року. Рентабельність майже на нулі.
 

ІІ:
  Що Ви вважаєте важливим для подальшого розвитку ТОВ «Гайдамацьке»? Яку роль у його розвитку відіграє співпраця з Данон?
ОЛ: Всі фактори – люди, співробітники господарства, наявність відповідних ресурсів, умови господарювання – важливі. Але, на мою думку, розвиватися можна лише в умовах добрих взаємовідносин зі своїми партнерами.

Так, з Данон ми співпрацюємо з 2007 року. До цього працювали з іншими переробними підприємствами, також завжди знаходили компроміси, мали хороше порозуміння. Але в Данон мені імпонує прозора система співпраці, взаємовідносини, які будуються на довірі, високі вимоги до продукції та, відповідно, до молочної сировини, виробництва. Відповідно, і ціна, приваблива, досить висока, відповідає цим вимогам.

Як я вже зазначав, 3 роки тому Данон нас підтримав у рішенні розвивати тваринництво  і тепер вони наш надійний партнер у виробництві молока. Так, ми на всі 3 ферми встановили холодильне обладнання, було реконструйовано приміщення, встановлено доїльне обладнання. А з цього року ми долучилися до Програми Розвитку Постачальників – інтенсифікуємо виробництво!

ІІ: І як вам співпраця саме в рамках Програми Розвитку Постачальників? Певно, незвично було чути від переробного підприємства, що вони хочу, і що найбільш дивне, можуть, навчити виробляти молоко більш ефективно?! Та ще й запропонували вам щось за це платити!

ОЛ: Чесно, віднеслися спочатку дуже скептично до пропозиції Данон. Адже кошти рахуємо, кожну копійку, а програма сама досить не дешева.
Але коли почали працювати, зрозуміли, що віддача значно перекриває наші витрати на залучених спеціалістів. Команда, яку залучає Данон, допомогла нам збільшити надої, збалансувати значну частину питань з виробництва молока, які ми вже встигли спільно пропрацювати. В порівнянні з 2011 роком маємо набагато кращі результати, незважаючи на те, що була велика посуха – 14 місяців з літа минулого року майже без дощу, вологи.

Так, наявність власної кормової бази в цьому році у нас становить по кількісних та якісних показниках лише 40% від того, що ми мали минулого року.
Консультанти Данон оптимізували використання ресурсів, в першу чергу по годівлі, по їх рекомендації придбали кормозмішувач. І це не весь перелік питань, які вдається обговорити. Але все ж таки для нас цьогорічне завдання – утримати поголів’я, пережити цей складний рік.

То ж тепер ми ставимося до роботи по Програмі Розвитку Постачальників Молока Данон більш серйозно, бо команда спеціалістів залучається висококласна. Поради, вказівки – реальні, як то кажуть, в космос полетіти не просять. Багато вказують того, що ми не бачимо, не помічаємо. Тобто, прагматичні рекомендації при утриманні мінімальних витрат. То ж можемо збільшувати виробництво, доїти молока більше.
Данон, звичайно, не насаджав нам Програму, але наша порада – кому пропонують участь – віднестися до цього серйозно! А як вже почнете працювати – то важливо просто виконувати рекомендації, які цілком реально зробити без кардинальних змін на господарстві.

Зазначу, що змінилося відношення моїх спеціалістів на господарстві, всі зацікавилися. Адже, ведеться спільними зусиллями своєрідна планово-організаційна робота, всі розуміють, що потрібно робити, підвищують свій власний фаховий рівень. І бачать результат від зусиль – від доярки до головних спеціалістів. Адже всі ж вони від молока і  зарплатню отримують! То ж усі зацікавлені.
Чого ж Програмі Розвитку Постачальників не вистачає, що б хотілося покращити?! На сьогодні механізм співпраці цілком влаштовує. Певно, хотілося б розширення можливостей у фінансуванні. Наприклад, через предоплати на цільове використання.
 
ІІ: Додам від себе, що на вашому господарстві, ми як Данон, стали свідками чудової командної роботи як серед ваших співробітників, так і у співпраці з нашою командою; відкритості Вас та Ваших спеціалістів не лише до рекомендацій, але й прямоти в обговоренні ваших задач, труднощів у реалізації планів, Вашого бачення. Як на мене, це був один із ключових факторів, що наклавшись на сильне бажання змін на краще, дав поштовх до підвищення виробництва молока. Впевнена, ми лише на початку захоплюючої подорожі до високоефективного виробництва молока!

ІІ: Олександре Леонідовичу, а що ви скажете про продукцію Данон? Особисто її споживаєте?

ОЛ: Кожна людина купує молочні продукти, без цього неможливо. Як виробники, певно, купуєш ту продукцію, на яку постачаєш власну сировину.  То ж я купую лише продукцію Данон. Бо знаємо, як компанія ставиться до якості молока. Та й продукція вцілому дуже якісна і смачна!
 
ІІ:  І на завершення – що б ви побажали Вашим колегам, виробника молока?

ОЛ:
 Побажав би покращення кон’юнктури ринку, бо рентабельність досить низька даного виду бізнесу. Звичайно, це не лише питання до переробних компаній, але і більш вищого керівництва, крім іншого і питання об’єднання виробників для захисту своїх інтересів.

Співрозмовники: Корж Олександр Леонідович, директор ТОВ «Гайдамацьке» та Інна Ільєнко, Менеджер з розвитку постачальників молока, «Данон» в Україні.